Giriş Yap Kayıt Ol
Şifremi Unutum
Bize ulaşın

BİZİ ARAYIN: 0850 225 10 10

PORTAL GİRİŞ
e-Mikro Giriş
KAYIT OL KONTÖR SATIN AL

E-DEFTER BELGE TÜRLERİ NELERDİR?

E-Defter nedir?

Günümüzde pek çok muhasebe işlemi elektronik ortama geçmekte, işletmeler bu sayede zamandan, işgücünden ve baskı maliyetleri gibi maliyet kalemlerinden tasarruf sağlamaktadır. Bu nedenle e- Dönüşüm süreci git gide hız kazanmıştır. Bazı e-Dönüşüm çözümlerine geçiş belli mükelleflere kanunen zorunlu kılınmış olmakla beraber pek çok mükellef de avantajları nedeniyle e-Dönüşüm çözümlerine geçiş yaparak sektörlerinde rekabette öne geçmeye çalışmaktadır. E-Dönüşüm çözümleri arasında en bilinenlerden biri e-Defter’dir. Peki e-Defter nedir? E-Defter Vergi Usul Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu’na uygun olarak düzenlenmesi gereken defterlerde mevcut olması gerekli tüm bilgileri içeren kayıtların bütününe verilen addır. Elbette E- Defter bu kayıtların elektronik ortamda bulunan halidir. Yani matbu kayıt değildir. Gelir İdaresi Başkanlığı ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü’nün beraber yayımladıkları 1 sıra numaralı Elektronik Defter Genel Tebliği GİB’in yayımladığı 421 Sayılı VUK genel tebliği ile e-Defter düzenlenmesi yapılmıştır. 

E-Defter belge tipleri Git gide işletmeler için daha fazla önem kazanan e-Defter’e dahil olan birden fazla belge türü vardır.

Peki e-Defter belge tipleri nelerdir? Şimdi bu soruya yanıt verelim. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından yayımlanan Yevmiye Defteri kılavuzu 8 belge tipi içermektedir. Bu kılavuzdaki e-Defter belge türleri şunlardır: 

  1. Çek Gerçek ya da tüzel kişinin banka hesabından belirtilen kişiye ya da belgenin bulunduğu kişiye belli miktarda para ödenmesi amacıyla düzenlediği belgenin adıdır. 
  2. Fatura Satılan malın nitelik, miktar, fiyat gibi özelliklerini içeren; satıcının alıcıya verdiği belgenin adıdır. 
  3. Müşteri Sipariş Belgesi Adından da anlaşılabileceği gibi müşterinin sipariş vermesi için düzenlenen belgedir.
  4. Satıcı Sipariş Belgesi Adından da anlaşılabileceği gibi işletmenin bir satıcıdan mal alma isteğini göstermesi için düzenlenen belgedir. 
  5. Senet Kişi ya da kurumun ödemesi gereken tutarlılığı ya da gerçekleştirmesi gereken bir yükümlülüğü göstermek için düzenlenen belgedir.
  6. Navlun Dış ticarette mal taşımayla ilgili düzenlenen bir belgedir.
  7. Makbuz Para ya da herhangi bir başka şeyin teslim edildiğine dair belgedir.
  8. Diğer İlk 7 belge türü haricindeki bütün belge türleri diğer belge kategorisindedir. Bu seçenek kullanılırken açıklama bölgesine mutlaka belgenin hangi türde olduğunu yazmanız gerekmektedir. Masraf formları ve sigorta poliçeleri gibi. 

Mikro Yazılım güvencesiyle e-Defter çözümleri 30 yıllık tecrübesiyle yerli yazılım devi Mikro Yazılım ile e-Dönüşüm’e kolayca dahil olun ve e-Defter çözümleri kullanın. 

E-Mikro ile hemen tanışıp online e-Defter çözümümüz e-Defter_ ile e-Defter işlemlerinizi internet üzerinden kolayca gerçekleştirin. Bu sayede zamandan, işgücünden ve zamandan tasarruf edin. Mikro Yazılım’ın e-Defter çözümlerinden yararlanmaya şimdi başlayın.

Ürün Talep Formu

Ürün Talep Formu

Çözüm ortağımız size uygulamalı Mikro Yazılım programları sunumu yapacak. Böylece ürünlerimizle tanışacak, işletmenizin ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılayacak seri ve modülleri kolayca tespit edeceksiniz.
Mikro Yazılım kurumsal programlarından birini kullanıyorum.