Giriş Yap Kayıt Ol
Şifremi Unutum
Bize ulaşın

BİZİ ARAYIN: 0850 225 10 10

PORTAL GİRİŞ
e-Mikro Giriş
KAYIT OL KONTÖR SATIN AL

E-DEFTER BERATLARI NASIL GÖRÜNTÜLENİR?

e-Defter nedir?

e-Defter yani uzun adıyla elektronik defter; şekil hükümlerinden bağımsız biçimde Vergi Usul Kanunu (VUK) ve Türk Ticaret Kanunu'nun tutulmasını zorunlu kıldığı defterlerde yer alması gereken bilgileri kapsar. Bu bilgilerle birlikte bir elektronik kayıtlar bütünüdür.

e-Defter beratları ne zaman, nereye yüklenir?

e-Defter uygulamasına dahil mükellefler, yevmiye defteri ve defter-i kebir (büyük defter) beratlarını o ayı takip eden üçüncü ayın son gününe kadar Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) portalına yüklemek zorundadır. 2 Sıra numaralı Elektronik Defter Genel Tebliği, 3. maddesinde şöyle der: • Gerçek kişiler, e-defterlerini, ilgili olan ayı takip eden üçüncü ayın son gününe dek kendilerine ait güvenli e-imza ya da mali mühür ile imzalamalıdır. • Tüzel kişiler, e-defterlerini, ilgili olan ayı takip eden üçüncü ayın son gününe dek (hesap döneminin son ayına ait defterler, kurumlar vergisi beyannamesinin verildiği ayın son gününe kadar) kendilerine ait mali mühür ile onaylamalıdır.

e-Defter beratları nasıl görüntülenir?

e-Defter yetkili makamlara dijital ortamda ibraz edilir ve e-defter berat dosyaları aşağıda sıraladığımız adımlar takip edilerek görüntülenir: 1. e-defter.gov.tr'ye girip indirilebilecek dosyaların olduğu bölümden berat.xslt dosyasını bilgisayarınıza indirmelisiniz. 2. İndirdiğiniz dosyayı elektronik olarak ibraz ettiğiniz berat dosyası ile aynı klasör içine yerleştirmelisiniz. Bu klasörler şuna benzer isimlerle görünür: GIB-1234567890-201901-KB-000000.xml, GIB-1234567890-201901-YB-000000.xml 3. Son adımda klasördeki berat dosyasına sağ tıklayarak 'birlikte aç' komutunu kullanarak dilediğiniz internet tarayıcısını seçebilir ve berat dosyalarınızı güvenle kontrol edebilirsiniz.

Ürün Talep Formu

Ürün Talep Formu

Çözüm ortağımız size uygulamalı Mikro Yazılım programları sunumu yapacak. Böylece ürünlerimizle tanışacak, işletmenizin ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılayacak seri ve modülleri kolayca tespit edeceksiniz.
Mikro Yazılım kurumsal programlarından birini kullanıyorum.