Giriş Yap Kayıt Ol
Şifremi Unutum
Bize ulaşın

BİZİ ARAYIN: 0850 225 10 10

PORTAL GİRİŞ
e-Mikro Giriş
KAYIT OL KONTÖR SATIN AL

E-DEFTERDE NASIL DÜZELTME YAPILIR?

e-Defterimde hata varsa ne yapmalıyım? Hatalı e-defterlerde düzeltme yapılır mı?

Eğer e-defterinizde bir yanlışlık olduysa, e-defter beratlarınızın yasal yükleme süresi dolmadan dilediğiniz düzeltmeyi zahmetsizce yapabilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) uygulaması üzerinden hatalı defter beratlarını silip doğru beratları tekrar yüklemeniz yeterli. 

 

Yasal yükleme süresi geçen e-defterde düzeltme nasıl yapılır?

Bazen yasal yükleme süresi geçmiş bir e-defter beratınızda da hata saptayabilirsiniz. Panik yapmanıza gerek yok. Yine düzeltme yapabilirsiniz. Yalnızca bu kez işlemleriniz biraz daha vakit alacak. Nasıl mı? Hemen anlatalım:

 

Berat Silme Talebi dilekçesi nedir, nasıl hazırlanır?

Yasal yükleme süresi geçmiş bir e-defter beratında tespit edilen hatalar için ilgili dönemde oluşturulan e-defter üzerinde düzeltilmesi gerekir. Mükellef bu sebeple GİB Denetim ve Uyum Yönetimi Daire Başkanlığı’na bir dilekçe yazıp "GİB Berat Silme Talebi" oluşturur. Berat Silme Talebi dilekçesinde ilgili defter beratlarının silinmesi ve düzeltilerek yeniden GİB'e yüklenmesi istenir. Dilekçeye, hatayı oluşturan nedene göre çeşitlilik gösterecek şekilde belge ve raporlar eklenir. Bu nedenlere göre dilekçede yer alacak ekleri aşağıdaki tabloda görebilirsiniz:

 

Dilekçe ekleri

Hata nedeni

Teknik ya da yazılımsal eksik ya da hatalı veri girişi

Siber saldırı, virüs vb. nedenlerle e-defter ve beratlarının zayii

213 sayılı VUK'un 13. md'de belirtilen mücbir sebeplerden e-defter ve beratlarının zayii

Özel amaçlı YMM raporu

Evet

Evet

Evet

Teknik rapor (Yazılım firması hazırlar)

Evet

 

 

Durum tespit tutanağı (Veri Kurtarma Merkezi hazırlar

 

Evet

 

Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulduğuna ilişkin belge (Muhasebe programındaki muhasebe fişleri de zarar gördüyse)

 

Evet

 

Mücbir sebep halini tevsik edici diğer belgeler (polis tutanağı, yangın raporu, teknik rapor, vb.)

 

 

Evet

 

Aklınızda olması gereken 3 bilgi daha:

  1. GİB eğer lüzum duyarsa listelediğimiz belgelere ek olarak başka tevsik edici evrak da isteyebilir. 
  2. Yasal yükleme süresi geçince silinen defter ve beratlarınızı kendi sisteminizde belli bir dizinde muhafaza edin. Böylece olası bir denetimde, yaptığınız değişiklik ve düzeltmeleri kolayca belgeleyerek ibraz edebilirsiniz.
  3. GİB, berat silme talebinizi uygun bulursa ilgili e-defter beratlarınızı GİB'in e-defter uygulaması üzerinden silebilir ve yeni beratlarınızı sisteme yükleyebilirsiniz.
Ürün Talep Formu

Ürün Talep Formu

Çözüm ortağımız size uygulamalı Mikro Yazılım programları sunumu yapacak. Böylece ürünlerimizle tanışacak, işletmenizin ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılayacak seri ve modülleri kolayca tespit edeceksiniz.
Mikro Yazılım kurumsal programlarından birini kullanıyorum.