Giriş Yap Kayıt Ol
Şifremi Unutum
Bize ulaşın

BİZİ ARAYIN: 0850 225 10 10

PORTAL GİRİŞ
e-Mikro Giriş
KAYIT OL KONTÖR SATIN AL

E-DEFTER HADLERİ NELERDİR?

e-Defter hadleri nelerdir?3 maddede elektronik defter

• İşletmelerin finansal durumlarını kaydetmelerini ve gerektiğinde resmi kurumlara ibraz etmelerini sağlayan, Vergi Usul Kanunu (VUK) ile Türk Ticaret Kanunu'nun tutulmasını zorunlu tuttuğu işletme defterlerinin elektronik kayıtlar halinde düzenlenen ve saklanan haline e-defter denir.
• Elektronik ortamda hazırlanır, bastırılmadan kaydedilir, değişmezliği, bütünlüğü ve kaynağının doğruluğu garanti altına alınır.
• Başlangıç için yalnızca yevmiye defteri ve büyük defterin e-defter kapsamında tutulması öngörülmüştür. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), ilerleyen zamanda diğer defterlerle ilgili de bilgilendirme yapacağını bildirmiştir.

e-Defter hadleri (e-deftere geçme şartları) nelerdir?

e-Defter düzenlemek, saklamak ve ibraz etmek isteyen mükelleflerin belli koşulları sağlaması beklenir. Raporlama ve kontrol süreçlerini kolaylaştıran e-defter uygulamasına geçmek isteyenler için 1 ve 2 sıra numaralık Elektronik Defter Genel Tebliği'nin açıkladığı hadler şöyledir:
• Gerçek kişi mükelleflerin Elektronik İmza Kanunu hükümlerine göre üretilen nitelikli elektronik sertifika ya da 397 sıra numaralı VUK Genel Tebliği çerçevesinde mali mühür temin etmesi
• Tüzel kişi mükelleflerin 397 sıra numaralı VUK Genel Tebliği çerçevesinde mali mühür temin etmesi
• Tüm mükelleflerin elektronik defter tutma, kaydetme, onaylama, saklama ve ibraz etme işlemlerini gerçekleştirmek için kullanacakları yazılımın uyumluluk onayı almış olması

e-Deftere nasıl başvurulur?

4 Nisan 2014'te yayınlanan kılavuz ile e-defter için kağıt başvurular kaldırılıp elektronik başvuru imkanı sağlanmıştır. e-Mikro hizmeti e-defter uygulaması ile siz de yevmiye ve büyük defterlerinizi GİB'e elektronik olarak gönderip, yasal olarak belirlenen süre içinde Mikro Yazılım güvencesiyle saklayabilirsiniz. Gerçek kişiyseniz elektronik imza, tüzel kişiyseniz mali mühür ile GİB sayfasından 'Mikro e-Defter' seçeneğini işaretleyerek kolayca başvuru yapabilirsiniz.

https://uyg.edefter.gov.tr/edefterbasvuru

e-Defter başvuru sorgusu

Başvurunuzun hangi aşamada olduğunuzu öğrenmek için e-defter başvuru sorgusu yapabilirsiniz.

e-Fatura kullanmadan e-Defter kullanabilir misiniz?

e-Defter kullanmak için e-Fatura da kullanıyor olmanıza gerek yok.
Ürün Talep Formu

Ürün Talep Formu

Çözüm ortağımız size uygulamalı Mikro Yazılım programları sunumu yapacak. Böylece ürünlerimizle tanışacak, işletmenizin ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılayacak seri ve modülleri kolayca tespit edeceksiniz.
Mikro Yazılım kurumsal programlarından birini kullanıyorum.