Giriş Yap Kayıt Ol
Şifremi Unutum
Bize ulaşın

BİZİ ARAYIN: 0850 225 10 10

PORTAL GİRİŞ
e-Mikro Giriş
KAYIT OL KONTÖR SATIN AL

E-DEFTERE GEÇME ŞARTLARI NELERDİR?

e-Defter'e Geçme Şartları Nelerdir?


e-Defter Nedir?

İşletmelerin ticarete başladıkları ilk günden şirketlerini kapattıkları güne kadar tutmak zorunda oldukları bazı ticari defterler vardır. Bu defterler, işletmenin mali durumunu, borç ve alacaklarını, her bir ticari yıl içinde alınan tüm sonuçları kaydetmeye yarar. Resmi kurumlar de bu kayıtlara göre tespitte bulunur. İşletmelerin hangi defterleri tutmaları gerektiği işletme türüne göre belirlenir. e-Defter şekil hükümlerinden bağımsız olarak Vergi Usul Kanunu (VUK) ve/veya Türk Ticaret Kanunu'na göre tutulması zorunlu olan defterlerde bulunması şart koşulan bilgileri içeren bir elektronik kayıtlar bütünüdür. e-Deftere kısaca matbu defterlerin elektronik versiyonu olduğunu söyleyebiliriz. Ancak fonksiyon ve pratiklik açısından elde tutulan defterlerin ötesindedir.

e-Deftere Geçme Şartları Nelerdir?

Elektronik Defter Genel Tebliği'ne göre yevmiye defteri ile büyük defterlerin e-Defter olarak oluşturulup kaydedilmesi, saklanması ve ibraz edilmesi için mükelleflerin aşağıdaki koşulları sağlaması istenir:
Gerçek kişiler, Elektronik İmza Kanunu hükümleri çerçevesinde üretilen nitelikli elektronik sertifika ya da 397 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği çerçevesinde mali mühür temin etmelidir.
Tüzel kişiler ise 397 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği çerçevesinde mali mühür temin etmelidir.
• Aynı zamanda elektronik defter tutma, kaydetme, onaylama, saklama ve ibraz etme işlemleri için kullanılacak yazılımın uyumluluk onayı alması elzemdir.

e-Defter başvurusu nasıl yapılır?

Bir emikro hizmeti olan e-defter uygulaması ile GİB standartlarıyla hazırlanmış yevmiye defteri ile defter-i kebiri, elektronik olarak GİB'e gönderebilir, dosyalar halinde kanuni olarak belirlenen süre zarfında Mikro Yazılım güvencesiyle saklayabilirsiniz. Tüzel kişiyseniz mali mühür, gerçek kişiyseniz elektronik imza ile GİB sayfasından Mikro e-Defter seçeneğini seçerek başvuruda bulunabilirsiniz:

https://uyg.edefter.gov.tr/edefterbasvuru/

e-Defter başvuru sorgusu

Eğer daha önce başvurduysanız e-Defter başvurunuzun durumunu sorgulayarak hangi aşamada olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

e-Fatura kullanmadan e-Defter kullanmak mümkün mü?

e-Defter uygulamasından faydalanmak için e-Fatura kullanıcısı olmanıza gerek yok.
Ürün Talep Formu

Ürün Talep Formu

Çözüm ortağımız size uygulamalı Mikro Yazılım programları sunumu yapacak. Böylece ürünlerimizle tanışacak, işletmenizin ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılayacak seri ve modülleri kolayca tespit edeceksiniz.
Mikro Yazılım kurumsal programlarından birini kullanıyorum.