Giriş Yap Kayıt Ol
Şifremi Unutum
Bize ulaşın

BİZİ ARAYIN: 0850 225 10 10

PORTAL GİRİŞ
e-Mikro Giriş
KAYIT OL KONTÖR SATIN AL

e-Faturaya Geçmek Zorunlu mu?


e-Fatura uygulaması herkes için zorunlu değildir. Gelir İdaresi Başkanlığı, her yıl yaptığı duyurularla e-Fatura uygulaması ve benzeri uygulamalara zorunlu olarak geçiş yapacak mükellef gruplarını bildirir. GİB', 30 Kasım 2018'de yaptığı duyuru ile 2019'da e-fatura, e-arşiv fatura ve e-defter uygulamalarına dahil olması zorunlu olan mükellefleri bildirmiştir.

Kimler e-faturaya geçmek zorunda?

421 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile 2014 yılı ve devamındaki hesap dönemlerinde brüt satış hasılatı 10 milyon TL ve üzerinde olan işletmeler, e-fatura uygulamasına dahil olmak ve elektronik defter tutmak zorundadır. Bununla birlikte internet üzerinden mal ve hizmet satışı yapan, 2015 yılı gelir tablosu brüt satış hasılatı tutarı 5 milyon TL ve üzerinde olan mükellefler 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle e-arşiv uygulamasına geçtiler. e-Arşiv fatura, e-fatura kullanıcısı olunca kullanılabildiği için bu işletmeler her iki uygulamaya da geçiş yaptı.

e-Faturaya geçen e-deftere de geçmek zorunda mı?

Bu sorunun cevabı iki duruma göre farklılık gösterir.

1. e-Fatura uygulamasına geçiş zorunluluğunuz varsa EVET

Eğer şirketiniz e-Fatura uygulamasına geçmek zorunda olan mükellef gruplarından birindeyse e-Defter de kullanmak zorundasınız demektir.

2. e-Fatura uygulamasına geçiş zorunluluğunuz yoksa HAYIR

Eğer işletmenizin e-Faturaya geçiş zorunluluğu yoksa ve siz ihtiyari olarak e-Fatura kullanmaya başladıysanız e-Defter kullanmak zorunda değilsiniz.

e-Faturaya nasıl başvurabilirsiniz?

e-Faturaya 3 yöntemle başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurudan Kamu Sertifikasyon Merkezi'nden (Kamu SM) mali mühür almalısınız. (Şirketiniz şahıs şirketiyse başvurunuzu mali mühür yerine e-imza ile yapabilirsiniz.)

e-Faturaya geçmek için 3 yöntem

• GİB Portal
• GİB ile entegrasyon
Özel Entegratör

e-Faturaya Mikro Yazılım ile kolayca geçin

Mali mühür talebinde bulunup mührünüzü aldıktan sonra GİB'e internetten başvurabilirsiniz. e-Fatura uygulamasına zahmetsizce geçmek istiyorsanız özel entegratör yetkisine sahip Mikro Yazılım'ın e-dönüşüm hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Atmanız gereken ilk adım efatura.gov.tr adresine girerek yararlanma yöntemini 'özel entegrasyon' olarak seçmek ve bir ön başvuruda bulunmak. İkinci adımda portal.emikro.com.tr adresine girip e-fatura uygulaması başvurusu yapmanız yeterli. e-Fatura hizmetinden yararlanmaya işte böyle kolayca ve bu kadar hızlı başlayabilirsiniz.

Mali mühür başvurusu için: https://mportal.kamusm.gov.tr/bp/edf.go
e-Fatura başvurusu için: https://portal.efatura.gov.tr/efaturabasvuru/
Ürün Talep Formu

Ürün Talep Formu

Çözüm ortağımız size uygulamalı Mikro Yazılım programları sunumu yapacak. Böylece ürünlerimizle tanışacak, işletmenizin ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılayacak seri ve modülleri kolayca tespit edeceksiniz.
Mikro Yazılım kurumsal programlarından birini kullanıyorum.