Giriş Yap Kayıt Ol
Şifremi Unutum
Bize ulaşın

BİZİ ARAYIN: 0850 225 10 10

PORTAL GİRİŞ
e-Mikro Giriş
KAYIT OL KONTÖR SATIN AL

İHRACATTA E-FATURA ZORUNLULUĞU

İhracatta e-Fatura zorunluluğu var mı?

E-Fatura uygulamasının zorunluluk kapsamı git gide genişlemekte. E-Faturalar sayesinde mükellefler zaman, personel, kağıt, kargolama gibi maliyet kalemlerini azaltabiliyorlar. Dahası, fatura kayıtlarının elektronik ortamda olması sayesinde matbu faturaların kaybı ve yıpranması durumunda gerçekleşebilecek pek çok sıkıntının da önüne geçebiliyorlar.

Peki ihracatçılar için durum nedir? İhracatta e-Fatura zorunluluğu 2019 yılında ne şekilde olacak? İhracatçılar e-Fatura düzenlemek zorunda mı?

E-Fatura uygulamasına kayıtlı bir mükellefseniz durum şu şekildedir: 25 Ekim 1984 tarihli 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu Madde 11’e uygun olarak mal ihracı ve yolcu beraberinde eşya ihracı yapıyorsanız ve şayet Türkiye’de ikamet etmeyenlere KDV hesaplayarak satış yapıyorsanız, bu durumda kestiğiniz faturaları e-Fatura olarak düzenleme zorunluluğunuz mevcuttur. Bu zorunluluk 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren başlayacaktır.

E-Fatura uygulamasına kayıtlı mükelleflerin ihracatta e-Fatura kesme zorunluluğunun başlangıç tarihi, 25 Aralık 2015 tarih ve 29573 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanmış 461 Sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde 1 Ocak 2016 olarak belirlenmiş tarihi 1 Temmuz 2017’ye ertelemişti. İhracat ve yolcuyla eşya ihraç etme işlemleriyle ilgili faturaların e-Fatura biçiminde düzenlenmesine ilişkin esaslar ve uygulamadan nasıl yararlanılacağına dair bilgiler e-Fatura internet sitesindeki e-Fatura Uygulaması Gümrük İşlemleri Kılavuzu’nda detaylı bir şekilde anlatılmaktadır. Dileyen mükellefler bu kılavuza başvurarak konu hakkında bilgi alabilirler.

E-Fatura sistemine kayıtlı olmayanlar zorunluluk kapsamı dışı!

E-Fatura sistemine kayıtlı olmayan pek çok mükellef için ihracatta e-Fatura düzenleme zorunlulukları olup olmadığı merak konusuydu. Peki sisteme kayıtlı olmayanların ihracatta e-Fatura düzenleme zorunlulukları var mı?

454 sıra numaralı VUK Genel Tebliği’nde belirtildiği üzere, e-Fatura sistemine kayıtlı olmayanların ihracatta e-Fatura düzenleme zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu durum 15 Nisan 2019 tarihli VUK Genel Tebliği Taslağı’nda değişmemiştir. Taslağa göre e-Fatura sistemine geçiş yapmamış mükellefler ihracat işlemlerinde matbu fatura düzenlemeye 2019 yılında da devam edebilirler.

Mikro Yazılım e-Dönüşüm Çözümleri

30 yıllık deneyim sahibi yerli yazılım devi Mikro Yazılım’ın e-Dönüşüm çözümleriyle e-Fatura sistemine kolayca geçiş yapın. Mikro Yazılım Ticari Paket Program, e-Mikro ve Mikro Yazılım e-Fatura Portalı’nı kullanarak da e-Fatura hizmetinden yararlanabilirsiniz.E-Mikro sayesinde e-Fatura, e-Arşiv, e-İrsaliye, e-SMM ve e-MM’ye geçişinizi hemen gerçekleştirin. E-Dönüşüm sürecinde geri kalmayın.

Ürün Talep Formu

Ürün Talep Formu

Çözüm ortağımız size uygulamalı Mikro Yazılım programları sunumu yapacak. Böylece ürünlerimizle tanışacak, işletmenizin ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılayacak seri ve modülleri kolayca tespit edeceksiniz.
Mikro Yazılım kurumsal programlarından birini kullanıyorum.