Giriş Yap Kayıt Ol
Şifremi Unutum
Bize ulaşın

BİZİ ARAYIN: 0850 225 10 10

PORTAL GİRİŞ
e-Mikro Giriş
KAYIT OL KONTÖR SATIN AL

E-FATURAYA GEÇEN E-DEFTERE DE GEÇMEK ZORUNDA MI?

e-Faturaya geçen e-deftere de geçmek zorunda mı?e-Defter nedir, ne işe yarar?

Ticaret yapıyorsanız işletmenizin ticari faaliyetlerini kayıt altına almak için kanunun sizi tutmakla yükümlü bıraktığı belli ticari defterler vardır. İçeriği ve düzeni de kanunca belirlenmiş bu defterleri şirketinizi kurduğunuz gün tutmaya başlar ve kapatacağınız güne kadar da tutmaya devam edersiniz. Firmanızın mali durumunu, borç ve alacak ilişkilerini kaydettiğiniz ve işletmenizin tipine göre belirlenen bu defterleri artık elektronik olarak da tutabilirsiniz. Ticari defterlerin dijital ortamda tutabildiğiniz bu versiyonlarına e-defter denir. e-Defter uygulamasına geçme şartlarını şu yazıdan öğrenebilirsiniz:

e-Deftere geçme şartları nelerdir?

Peki e-faturaya geçtiğinizde e-defteri de mi kullanmalısınız? Bu sorunun cevabı farklı iki duruma bağlı olarak değişir. Aşağıda bu durumların detaylarını açıklamaya çalıştık:

e-Fatura kullanmıyorum. e-Defter kullanabilir miyim?

Elbette. e-fatura uygulaması kullanmıyor olsanız da e-defter uygulamasından faydalanabilirsiniz. Vergi Usul Kanunu'na göre, tüzel kişiyseniz e-defter kullanmak için elektronik fatura uygulamasından yararlanma iznine sahip olmanız kafi.

e-Fatura kullanmak zorundayım. e-Defter de mi kullanmalıyım?

Bu sorunun cevabı da 'evet.' Şirketiniz ilgili kanunda belirtilen koşulları sağladığı için e-faturaya zorunlu olarak geçmek zorundaysanız e-defter uygulaması da sizin için zorunludur.

Zorunluluğum olmadığı halde e-fatura kullanmak istiyorum. e-Fatura kullanıcısı olunca e-defter uygulamasına da geçmek zorundayım?

Hayır. Eğer şirket olarake-faturaya geçiş zorunluluğunuz bulunmuyorsa e-defter de kullanmak zorunda değilsiniz.

e-Defter uygulamasına e-Defter ile zahmetsizce geçin

Yevmiye defteri ve defter-i kebirinizi Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) standartlarında dijital ortamda hazırlayıp yıllar boyu güvenle saklamak mı istiyorsunuz? O halde sizi bir e-Mikro hizmeti olan e-Defter uygulaması ile tanıştıralım. e-Defter uygulamasına
• Tüzel kişiyseniz mali mühür ile
• Gerçek kişiyseniz elektronik imza ile GİB sayfasından Mikro e-Defter seçeneğini seçerek başvuruda bulunabilirsiniz:

https://uyg.edefter.gov.tr/edefterbasvuru/

Mali mühür nedir, nasıl alınır?
Ürün Talep Formu

Ürün Talep Formu

Çözüm ortağımız size uygulamalı Mikro Yazılım programları sunumu yapacak. Böylece ürünlerimizle tanışacak, işletmenizin ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılayacak seri ve modülleri kolayca tespit edeceksiniz.
Mikro Yazılım kurumsal programlarından birini kullanıyorum.