Giriş Yap Kayıt Ol
Şifremi Unutum
Bize ulaşın

BİZİ ARAYIN: 0850 225 10 10

PORTAL GİRİŞ
e-Mikro Giriş
KAYIT OL KONTÖR SATIN AL

E-SERBEST MESLEK MAKBUZU (E-SMM) BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Serbest meslekle uğraşanların verdikleri bütün hizmetler için serbest meslek makbuzu kesmesi gerekmektedir. Serbest meslek makbuzları pek çok diğer belge gibi artık elektronik ortamda hazırlanabilmekte. Bu sayede zamandan ve maliyetten tasarruf yapılabilmesi mümkün olmakta. Peki e-SMM nedir? E-SMM başvurusu nasıl yapılır?

Serbest meslek makbuzu (SMM) nedir?

Serbest meslekle uğraşıyorsanız bununla ilgili her türden işinizi ilgilendiren tüm tahsilatlarda SMM kesme yükümlülüğüne sahipsiniz. SMM değerli evrak statüsünde olup yapılan tahsilatın kanıtı olarak geçer. Fiş ve fatura muadilidir. Vergi dairesinde mükellefiyet açtırmanızın ardından düzenleyebildiğiniz SMM eksiksiz ve iki tane doldurulur. Aslı müşteriye verilir. KDV’de yapılan tahsilatın değil tahakkukun esas olması nedeniyle vergiyi doğuran hizmet sunumu ve tahsilatın gerçekleşmesi durumunda makbuz da kesilmelidir.

e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) nedir?

Pek çok belgenin artık elektronik ortamda düzenlenmeye başladığını ve bu sayede işletmecilerin zaman, iş gücü, ve maliyetten tasarruf ettiğini görmekteyiz. e-Serbest Meslek Makbuzu da sürekli bir biçimde artmakta olan bu trende uygun olarak, yazılı düzenlenen serbest meslek makbuzunun elektronik ortamda düzenlenmiş versiyonudur. Serbest Meslek Makbuzu belgesi düzenlemesi gereken mükelleflere (Noter hariç mali müşavir, avukat, doktor, mühendis ve sanatçılar)

1 Ocak 2020’den başlayarak e-SMM zorunluluğu getirilmiştir. E-SMM:

● Serbest meslekle uğraşanlarca mesleki faaliyetleriyle ilgili şekilde 213 sayılı Vergi Usul Kanunu

hükümlerine uygun olarak düzenlenir.

● Kağıt (matbu) serbest meslek makbuzu ile yasal açıdan tamamen aynı statüdedir.

● Hizmet alanın istemesi durumunda elektronik ya da kağıt ortamda iletilebilmektedir.

● Dijital olarak muhafaza ve ibraz edilebilmektedir.

● Gelir İdaresi Başkanlığı‘na (GİB) elektronik ortamda raporlanmaktadır.

e-SMM başvurusu nasıl yapılır?

e-SMM’den yararlanmak için e-Fatura ile aynı şekilde 3 yöntem izlemeniz mümkündür. Bu yöntemler

şunlardır:

1. Özel Entegrasyon

Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan (GİB) izni almış bilgi işlem sistemlerinin aracı olması yoluyla e-Serbest Meslek Makbuzu uygulamasından fayalanmanız mümkündür. Özel entegretör olma yetkisi sahibi e-Mikro üzerinden e-SMM uygulamasına zahmetsizce geçebilirsiniz.

2. GİB portalı

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın portalı üzerinden makbuzlarınızı bizzat işlemek suretiyle de e-Serbest Ticaret Makbuzu uygulamasından yararlanmanız mümkündür.

3. Doğrudan Entegrasyon

E-Serbest Meslek Makbuzu uygulamasından kendi işletmenizin bilgi işlem alt yapısını Gelir İdaresi Başkanlığı‘nın (GİB) sistemine doğrudan entegre etmek suretiyle de faydalanmanız mümkün.

 Mikro Yazılım’ın e-SMM çözümleriyle e-SMM’ye dahil olmak çok kolay!

30 yıllık yerli muhasebe yazılımı devi Mikro Yazılım [e-Mikro] ile e-SMM çözümleri sayesinde zamandan ve maliyetten tasarruf edin ve e-Dönüşüm’e kolaylıkla uyum sağlayın. Özel Entegratör yetkimizle e-Mikro üzerinden kullanıcılarımıza __e-Fatura__, [e-Arşiv,] e-Defter, e-Bordro, e-İrsaliye, e-Mutabakat, e-Müstahsil Makbuzu ve e-Serbest Meslek Makbuzu da dahil pek çok e-Dönüşüm uygulamasıyla ilgili hizmetler sunmaktayız. Mikro Yazılım güvencesiyle e-SMM uygulamasından sorunsuzca yararlanın.

Ürün Talep Formu

Ürün Talep Formu

Çözüm ortağımız size uygulamalı Mikro Yazılım programları sunumu yapacak. Böylece ürünlerimizle tanışacak, işletmenizin ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılayacak seri ve modülleri kolayca tespit edeceksiniz.
Mikro Yazılım kurumsal programlarından birini kullanıyorum.