Giriş Yap Kayıt Ol
Şifremi Unutum
Bize ulaşın

BİZİ ARAYIN: 0850 225 10 10

PORTAL GİRİŞ
e-Mikro Giriş
KAYIT OL KONTÖR SATIN AL

E-TİCARET DESTEĞİ VE TEŞVİKLERİ

E-Ticaret desteği ve teşvikleri

İnternet ve bilgisayarlar hayatımıza girdiğinden bu yana ekonomik faaliyetlerimizde de git gide artan bir şekilde yer edinmekte. Bu teknolojilerin imkanlarından faydalanmak isteyen işletmeler e-Ticaret faaliyetlerine yönelmeyi git gide daha sık bir şekilde tercih etmekteler. Başta ekonomi bakanlığı olmak üzere, KOSGEB küçük ve orta ölçekli işletmelere hibeler, krediler ve destekler vermektedir. Ekonomi bakanlığı ve KOSGEB e-Ticaret desteği de vermektedir. Bu sayede Türkiye’nin e-Ticaret konusunda ileriye gitmesi amaçlanmaktadır. KOSGEB’in yanı sıra Tübitak e-Ticaret desteği ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı e-Ticaret desteği de farklı şartlara ve kapsamlara sahip destekler olarak karşımıza çıkmaktadır. 

E-Ticaret desteği veren kurumlar 

a) Devletin verdiği e-Ticaret teşvikleri B2B (business to business), yani şirketten şirkete satış formatını kullanan Alibaba.com gibi siteler için geçerlidir. Şirketler bu sitelerde kiraladıkları pazaryerlerinde ürünlerini satışa çıkarıp başka şirketlere satabilmekteler. Bu siteler dış pazara açılmanın en etkili yolları arasında görülmekte. 

Peki bu sitelerde faaliyet gösterenlere verilen e-Ticaret desteği nedir? Devletten e-Ticaret desteği alma şartları nelerdir? İlk olarak faaliyet gösterilecek B2B sitesi Türkçe olmamalıdır. Şirketinizin de bir sermaye şirketi; yani anonim, limited, komandit ya da kolektif şirket olması gereklidir. Dahası, ürünlerinizi Türkiye’de üretiyor olmalı ve Türkiye’de tescillenmiş bir markaya sahip olmalısınız. Bu desteğin kapsamı söz konusu B2B sitesine üyelik masraflarının %80’i ve yıllık 2 bin Amerikan Doları’na kadar olan kısmıdır. Toplamda 3 yıl boyunca sınırsız sayıda e-Ticaret sitesine üyelik amacıyla destek alabilmeniz mümkün. E-Ticaret destekleri kapsamında karşılanan çok sayıda maliyet kalemi vardır. Yurtdışı ofislerinizin, mağazalarınızın ve depolarınızın kiraları için; yurt dışında marka tescili için, ihracat amaçlı yurt dışı seyahatleriniz için, yurt dışına yolladığınız promosyon amaçlı materyaller için, yurt dışındaki Türkçe olmayan reklamlarınız için ve genel olarak Türkçe olmayıp yurt dışı piyasalarını hedefleyen dijital reklamlarınız için destek alabilmeniz söz konusu olabilmektedir. Destek konusunda detaylar için Ekonomi Bakanlığı’nın sitesine bakınız: https://kolaydestek.gov.tr/destekler/11/44 

b) TÜBİTAK Desteği TÜBİTAK’ın “Bireysel Girişimcilik Aşamalı Destek” programı kapsamında uygun bulunan bazı e-Ticaret projelerine destek verdiği biliniyor. 100 bin TL üst limitli sermaye desteğinin yanı sıra yurt dışındaki fuarlarda tanıtım fırsatı da verilmekte. TÜBİTAK desteği şartları nelerdir? 45 yaşından gün almamış lisans ya da yüksek lisans mezunu olmalı, ve herhangi bir şirkete ortak olmamalısınız.

TÜBİTAK desteği kapsamı, uygun projelere 100 bin TL hibeyi içermekle beraber seyahat, teçhizat, alet-edevat, danışmanlık ve diğer giderleri kapsamamakta. TÜBİTAK desteklerinin şartlarını TÜBİTAK internet sitesinden öğrenebilirsiniz. 

c) KOSGEB Desteği KOSGEB küçük ve orta büyüklükteki işletmelere hem hibe yoluyla, hem de diğer yollardan destek vermeyi sürdürmekte. Genel Destek Programı kapsamında 15 farklı kalemde 470 bin TL’ye kadar destek almanız mümkün. Peki KOSGEB’den destek alma şartları neler? KOSGEB veritabanına kayıtlı bir KOBİ olmanız durumunda KOSGEB sitesindeki ilgili formu doldurarak bu desteği alma şartlarını yerine getirmiş olursunuz. Destek kapsamında bulunan “Yurt Dışı İş Gezisi Desteği” ile KOSGEB; konaklama, ulaşım, tercüman ve rehberlik, fuar giriş ücretleri, toplantı ve organizasyon giderleri gibi konularda destek vermektedir. 

Ürün Talep Formu

Ürün Talep Formu

Çözüm ortağımız size uygulamalı Mikro Yazılım programları sunumu yapacak. Böylece ürünlerimizle tanışacak, işletmenizin ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılayacak seri ve modülleri kolayca tespit edeceksiniz.
Mikro Yazılım kurumsal programlarından birini kullanıyorum.