Giriş Yap Kayıt Ol
Şifremi Unutum
Bize ulaşın

BİZİ ARAYIN: 0850 225 10 10

PORTAL GİRİŞ
e-Mikro Giriş
KAYIT OL KONTÖR SATIN AL

e-Fatura mükellefi nasıl sorgulanır?Yaptığınız işlerin ve işletmenizin güvenliği ya da bireysel müşteri olarak yaptığınız herhangi bir alışverişin emniyeti için size e-fatura ya da e-arşiv fatura düzenleyen mükellefin gerçekten kayıtlı bir mükellef olup olmadığını merak edebilirsiniz. Böyle bir durumda faturayı ve fatura düzenleyen satıcıyı nasıl sorgulayabileceğinizi biliyor musunuz? Bu yazıda e-fatura ya da e-arşiv fatura sorgulama işlemini tüm adımlarıyla detaylı şekilde açıklayacağız.

e-Fatura, e-arşiv fatura ve mükellef sorgulama

Her ne amaçla ticaret yapıyor olursan ol, eline ulaşan e-fatura ya da e-arşiv fatura düzenleyicisinin bu uygulamaları kullanmaya yetkili olup olmadığını öğrenmek en doğal hakkın. Bunun için yapman gereken işlemin adımları ise şöyle:

• Bir mükellefin e-fatura veya e-arşiv kapsamında fatura düzenleme yetkisi olan bir mükellef olup olmadığını efatura.gov.tr adresindeki e-Fatura Uygulamasına Kayıtlı Mükellefler Listesi ile e-Arşiv Uygulamasına Kayıtlı Mükellefler Listesi'ne bakarak öğrenebilirsin.

• Mükellef sorgusundan sonra faturanın da sorgusunu gerçekleştirebilirsin. Bunun için karşına çıkan ekrandaki ilgili alanlara
- Faturayı düzenleyen mükellefin vergi kimlik numarası ya da TC kimlik numarasını girmelisin.
- Faturanın üstündeki fatura numarasının doğru olduğundan emin olmalısın.
- Faturalarda ödenecek tutarın genel toplam veya toplam tutar şeklindeki alanlarına dikkat ederek ödenecek tutarın ve kuruş hanesinin doğruluğunu kontrol etmelisin.
- Ekrandaki güvenlik kodunu doğru şekilde girmelisin.

Mikro Yazılım ile kolayca e-fatura mükellefi olun

e-Faturaya Mikro Yazılım ile kolayca geçmek için atmanız gereken 3 basit adım var:
1. Mali mühür temin etmek. Mali mühür nedir, nasıl alınır?

2. efatura.gov.tr adresine girerek e-faturadan yararlanma yöntemini 'özel entegrasyon'; Mikro Yazılım'ı ise servis sağlayıcı olarak seçmek.

3. e-Mikro'ya girerek e fatura uygulaması başvurusu yapmak.

Ürün Talep Formu

Ürün Talep Formu

Çözüm ortağımız size uygulamalı Mikro Yazılım programları sunumu yapacak. Böylece ürünlerimizle tanışacak, işletmenizin ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılayacak seri ve modülleri kolayca tespit edeceksiniz.
Mikro Yazılım kurumsal programlarından birini kullanıyorum.