Giriş Yap Kayıt Ol
Şifremi Unutum
Bize ulaşın

BİZİ ARAYIN: 0850 225 10 10

PORTAL GİRİŞ
e-Mikro Giriş
KAYIT OL KONTÖR SATIN AL

E-ARŞİV FATURA NASIL SORGULANIR?

e-Arşiv fatura sorgulaması niçin yapılır?

e-Arşiv fatura sorgulaması, elinize geçen bir e-arşiv faturanın Gelir İdaresi Başkanlığı'na (GİB) gönderilen raporda beyan edildiğinden emin olmak için yapılabilir. Satıcı raporu bir sonraki ayın 15'ine dek gönderilmelidir. Dolayısıyla bir önceki ayın faturası ayın 15'inden sonra sorgulanır.

 GİB'in e-arşiv faturası sorgulama ekranı

e-Arşiv uygulaması, e-Devlet uygulamalarından biridir. Bu nedenle Gelir İdaresi Başkanlığı kullanıcıların e-arşiv faturaları sorgulama yapabilmesi amacıyla e-Arşiv Fatura Sorgulama hizmetini sunmuştur. e-Faturaya dahil değilseniz veya vergi mükellefi değilseniz, bu hizmeti kullanarak size gönderilen elektronik arşiv faturaları kontrolünü sağlayabilirsiniz

 e-Arşiv faturası sorgulanırken hangi bilgilere ihtiyaç var?

e-Arşiv faturası sorgularken sorgu ekranına aşağıdaki bilgileri girmelisiniz:

Eğer girdiğiniz bilgiler doğruysa ekranda şu onay yazısı belirecektir:

"Sorgulanan XYZ fatura numaralı, satıcı vergi kimlik numarası XYZ, ödenecek tutarı XX.00 olan fatura sistemde kayıtlıdır!"

 e-Arşiv faturasını sorgularken dikkat edilmesi gereken 5 şey

  1. Sorguladığınız faturanın sahibi olan satıcı e-arşiv uygulamasına dahil mi? Bir mükellefin e-arşiv kapsamında fatura düzenleme yetkisinin olup olmadığını GİB'in ebelge.gib.gov.tr adresinden öğrenebilirsiniz.
  2. Faturayı düzenleyen mükellefin vergi kimlik numarasını veya TC kimlik numarasını biliyor musunuz? Bu bilgiler doğru mu?
  3. Faturanın üstündeki fatura numarasını biliyor musunuz? Bu bilgi doğru mu?
  4. Faturada farklı tutar alanları bulunur. (Ödenecek tutar, genel toplam, toplam tutar, vb.) Sorgulama sırasında tutarın lira ve kuruş hanesinin doğru olduğundan emin olmalısınız.
  5. Ekranda bir güvenlik kodu belirdi mi? Bu kodu doğru mu girdiniz? 

 Mikro Yazılım ile e-arşiv fatura sorgusu

GİB'e başvurmadan ve hiçbir ek ücret ödemeden hızlı ve güvenli şekilde e-arşiv hizmeti almak için Mikro Yazılım'ın e-Arşiv uygulamasına geçebilir, e-arşiv faturalarınızı zahmetsizce sorgulayabilirsiniz.

Ürün Talep Formu

Ürün Talep Formu

Çözüm ortağımız size uygulamalı Mikro Yazılım programları sunumu yapacak. Böylece ürünlerimizle tanışacak, işletmenizin ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılayacak seri ve modülleri kolayca tespit edeceksiniz.
Mikro Yazılım kurumsal programlarından birini kullanıyorum.