Giriş Yap Kayıt Ol
Şifremi Unutum
Bize ulaşın

BİZİ ARAYIN: 0850 225 10 10

GİRİŞ
KAYIT OL KONTÖR SATIN AL

E-FATURA İRSALİYE YERİNE GEÇER Mİ?

E-Fatura irsaliye yerine geçer mi?

E-Faturalar irsaliye yerine geçebilmektedir. Ancak her e-Fatura irsaliye yerine geçmez. 

Peki e-Fatura ne zaman irsaliye yerine geçer?

Bu noktada işverenlerin mağdur olmamak için dikkat etmeleri gereken bazı hususlar vardır.

 E-fatura ve e-Arşiv faturaların irsaliye olarak kullanılabilmeleri için gerekli ilk koşul bu belgelerin mal teslimi sırasında düzenlenmesidir. Teslim sayılan haller KDV Kanununda bulunmaktadır. Bu kanunun 2’nci maddesinin belirttiği üzere, malın alıcının veya alıcı adına hareket edenlere gönderilmesi durumunda mal nakliyesinin başlatılması ya da sürücüye tevdii, teslim olarak sayılmaktadır. Böyle bir durumda e-fatura ve e-arşiv faturaları irsaliye olarak kullanabilmek için belgeler malın teslimi esnasında, teslim edilmek üzere nakliyeye verilmesi esnasında ya da sürücüye verilmesi esnasında düzenlenmelidir.

 Bir diğer husus 433 Sıra No.lu VUK Genel Tebliğinde “15- 397 Sıra Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile Getirilen e-Fatura Uygulamasına Kayıtlı Mükellefler Arasında Yapılan Satışlar” başlığında belirtildiği şekilde, düzenleme tarihi, saati ve dakikası gösterilmesi durumunda elektronik fatura çıktısı irsaliye yerine geçmektedir. Ancak alınan kağıt çıktının üstüne “İrsaliye yerine geçer” yazılması gerekmektedir. Fakat daha önce de belirttiğimiz gibi bu durumdan yararlanmak istenmesi durumunda faturanın malın teslimi anında düzenlenmelidir. 

E-İrsaliye kullanıcıları dikkat! 

487 no.lu VUK Genel Tebliği ile belirtildiği üzere e-İrsaliye kullanıcısı olmanız durumunda, alıcının da e-İrsaliye kullanıcısı olması durumunda, e-İrsaliye kullanıcısı olmaya başladıktan sonraki üçüncü aydan itibaren mal teslimi ve alımlarında kağıda basılı irsaliye kullanamazsınız. Kullanmanız durumunda kanunda belirtilmiş cezalar uygulanacaktır.

 Ancak alıcı e-İrsaliye kullanıcısı değilse belirtilen kurallara uygun düzenlenmiş e-Fatura veya e-Arşiv faturalar irsaliye yerine geçmektedir. Ancak bu çıktıyı müşteriye irsaliye olarak vermeniz durumunda basılı ya da e-İrsaliye formatta başka bir sevk irsaliye belgesi düzenlemelisiniz. 

Mal teslimi esnasında fatura düzenlenmediyse de VUK 230/5. maddeye göre sevk irsaliyesi düzenlenmesi ve bu sevk irsaliyesindeki tarih ve numaranın oluşturulmak istenen e-Fatura ya da e-Arşiv faturada yazılması gerekir. 

Mikro Yazılım muhasebe çözümleri

E-Fatura, e-Arşiv ve e-İrsaliye işlemlerinizi sektörde 30 yıllık deneyim sahibi Mikro Yazılım’ın sizin için geliştirdiği çözümü e-Mikro ile kolayca gerçekleştirin. E-Fatura işlemleriniz için My e-Fatura modülünü kullanın ve bu sayede e-Dönüşüm’e kolayca uyum sağlayın. E-Mikro sayesinde kolayca e-Fatura, e-Arşiv Fatura ve e-İrsaliye düzenleyebilir, zamandan ve işgücünden tasarruf edebilirsiniz.

Ürün Talep Formu

Ürün Talep Formu

Çözüm ortağımız size uygulamalı Mikro Yazılım programları sunumu yapacak. Böylece ürünlerimizle tanışacak, işletmenizin ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılayacak seri ve modülleri kolayca tespit edeceksiniz.
Mikro Yazılım kurumsal programlarından birini kullanıyorum.