Giriş Yap Kayıt Ol
Şifremi Unutum
Bize ulaşın

BİZİ ARAYIN: 0850 225 10 10

GİRİŞ
KAYIT OL KONTÖR SATIN AL

e-İrsaliye nedir?e-İrsaliye uygulaması 2017 yılı Ocak ayı itibarıyla uygulamaya kondu. Kağıt israfını engelleyen e-irsaliyenin matbu irsaliyeden farkını ve avantajlarını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

e-İrsaliye nedir?

e-İrsaliye, kağıt üzerinde hazırlanan irsaliyenin, dijital ortamda düzenlenmiş haline denir. 213 sayılı Vergi Usul Kanunu (VUK) uyarınca kağıt irsaliyede yer alan tüm bilgiler, e-irsaliyede de bulunur. e-İrsaliye, üzerindeki karekod veya barkod ile sorgulanır.

e-İrsaliyenin matbu irsaliyeden farkı nedir?

e-İrsaliyenin veri formatı ve standartları tıpkı e-fatura ve e-arşivdeki gibi Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından saptanmıştır. e-İrsaliye uygulamasına kayıtlı şirketlerin birbirine kapalı bir sistem içinde elektronik ortamda gönderdiği bu evrak, kağıt matbu irsaliye ile aynı yasal özelliklere sahiptir. Dolayısıyla matbu irsaliye yerine de geçer.

e-İrsaliyenin 5 avantajı

1. e-Fatura ya da e-arşiv uygulamalarıyla birlikte faturalama süreçlerinizi dijitalleştirir.
2. Sevk süreçlerinizi hızlandırıp pratik hale getirir; verimliliğinizi artırır.
3. Baskı, kargo gibi süreçleri ortadan kaldırır; vakit ve nakitten tasarruf ettirir.
4. Arşivlemeyi ve erişimi kolaylaştırır.
5. Kağıt kullanımını azaltır, doğayı korumaya yardım eder.

e-İrsaliye hangi durumlarda kullanılır?

• e-İrsaliyenin düzenlenip gönderilebilmesi için alıcının da göndericinin de e-irsaliye kullanıcısı olması gerekir. Taraflardan biri bile e-irsaliye sistemine dahil değilse sevk irsaliyesi ile irsaliye gönderilmelidir.
• e-İrsaliye düzenlenebilmesi için öncelikle e-fatura hazırlanıp gönderilmelidir. e-Fatura gönderilmeden e-irsaliye de gönderilemez.
e-İrsaliye, sevk irsaliyesi yerine kullanılır. Kontrol memurları yol denetimleri sırasında kullandıkları sistem üzerinden sevk irsaliyesini sorgulayabilirler. Taşıma irsaliyesi ise araç, rotasyon ve şoför bilgilerini içerdiği için kağıt olarak düzenlenip nakliye aracında bulundurulmalıdır. Taşıma irsaliyesinin bulundurulmaması cezai işleme tabidir.

e-İrsaliye uygulamasına geçmek zorunlu mudur?

e-İrsaliye, e-fatura uygulaması, kullanan işletmeler için 1 Temmuz 2018 itibarıyla zorunlu hale gelmiştir. Ancak e-fatura uygulamasına dahil olmayan mükellefler de gönüllük esasına dayalı olarak istedikleri zaman e-irsaliye uygulamasına dahil olup sevk irsaliyelerini alıcıya elektronik ortamda düzenleyip göndermeye başlayabilirler.

e-İrsaliye başvurusu nasıl yapılır?

e-İrsaliyeye GİB üzerinden ve entegrasyon yöntemiyle başvurabilirsiniz. Dilerseniz e-Mikro e-irsaliye programı ile hiçbir donanım ve yazılım maliyeti ödemeden ve GİB'e başvuruda bulunmadan da kolayca e-irsaliyeye kolayca ve hızlıca geçiş yapabilirsiniz.
Ürün Talep Formu

Ürün Talep Formu

Çözüm ortağımız size uygulamalı Mikro Yazılım programları sunumu yapacak. Böylece ürünlerimizle tanışacak, işletmenizin ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılayacak seri ve modülleri kolayca tespit edeceksiniz.
Mikro Yazılım kurumsal programlarından birini kullanıyorum.