Giriş Yap Kayıt Ol
Şifremi Unutum
Bize ulaşın

BİZİ ARAYIN: 0850 225 10 10

GİRİŞ
KAYIT OL KONTÖR SATIN AL

e-Vergi levhası nasıl sorgulanır?Vergi levhası bulundurma zorunluluğu

Bildiğiniz gibi artık iş yerlerine vergi levhası asılmasına ilişkin zorunluluk, 2011 yılında yayınlanan 408 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile kaldırıldı. Ancak bazı iş yerlerinin bu belgeyi mutlaka alması ve evrak şeklinde bulundurması gerekiyor. e-Vergi levhası sorgulama işlemiyle herhangi bir iş yerinin vergi levhasının olup olmadığını siz de kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Peki bu işlemi nasıl yapabilirsiniz?

e-Vergi levhası sorgusu ne işe yarar?

• e-Vergi levhası sorgusu, vergi mükellefi bir iş yerinin vergi levhasındaki bilgilere internet üzerinden ulaşılmasını
• Vatandaşların alışveriş yaptıkları, mal ve hizmet aldıkları bir mükellefin vergi durumunu görmesini
sağlar. Böylece vatandaşın vergi dairesine gitmesine de gerek kalmaz.

e-Vergi levhası nasıl sorgulanır?

e-Vergi levhasının sorgusunu iki farklı platformdan gerçekleştirebilirsiniz. Her iki platformun da sorgulama adımlarını aşağıda sıralıyoruz:
1. e-Devlet üzerinden e-vergi levhası sorgulama

• Birçok bürokratik işlemi hızlandıran, pek çok alanda sorgu ve hesaplama yapmayı kolaylaştıran e-Devlet uygulamasına TC kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapın.
• "Vergi levhası sorgulama" ekranına gidin.
• Dilediğiniz mükellefin vergi kimlik numarası ya da TC kimlik numarasını girin.
• Çıkan ekranda sorgusunu gerçekleştirdiğiniz kurum ya da mükellefin vergi kimlik numarasını doğrulayabilir, faal mükellef olup olmadığını ve unvanını görebilirsiniz.

2. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) üzerinden e-vergi levhası sorgulama

Yapılan düzenleme ile artık özel ve kamu kurum ve kuruluşları da bilgi paylaşımı servisleri aracılığıyla Maliye Bakanlığı üzerinden vergi kimlik numaralarını sorgulayıp doğrulayabiliyor. Özel ve kamu kurum ve kuruluşları bu servis ile kendilerine sunulan vergi levhasının güncelliğini tespit ederek güncel olmayan vergi levhaları için bilgi alabiliyor. Kurum ve kuruluşlara, sorgulama yaptıkları mükelleflerin yeni e-vergi levhası olduğunda mesaj gönderiliyor ya da istenirse güncel vergi levhası sunuluyor.

İsteyen iş yerine asabilir

Bir zorunluluk söz konusu olmasa da dileyen mükellefler kendilerine ait vergi levhalarını iş yerlerine asabilir ya da web sitelerinde yayınlayabilir. Vergi levhası alma zorunluluğu bulunanların, istendiğinde levhalarını evrak olarak ibraz etmesi gerekiyor.

Vergi levhası bulundurmama cezası
Vergi levhası almak ve bulundurmak zorunda olan mükellefler bu zorunluluğu yerine getirmezse Vergi Usul Kanunu gereği usulsüzlük cezası ödemek mecburiyetindeler.
Ürün Talep Formu

Ürün Talep Formu

Çözüm ortağımız size uygulamalı Mikro Yazılım programları sunumu yapacak. Böylece ürünlerimizle tanışacak, işletmenizin ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılayacak seri ve modülleri kolayca tespit edeceksiniz.
Mikro Yazılım kurumsal programlarından birini kullanıyorum.